Erdei Iskola Dég

„Az erdei iskola sajátos, a környezet adottságaira építő nevelés- és tanulásszervezési egység. A szorgalmi időben megvalósuló, egybefüggően többnapos, a szervező oktatási intézmény székhelyétől különböző helyszínű tanulásszervezési mód, melynek során a tanulás a tanulók aktív, cselekvő, kölcsönösségen alapuló együttműködésére épül. A tanítás tartalmilag és tantervileg egyaránt szorosan és szervesen kapcsolódik a választott helyszín természeti, ember által létesített és szociokulturális környezetéhez. Kiemelkedő nevelési feladat a környezettel harmonikus, egészséges életvezetési képességek fejlesztése, és a közösségi tevékenységekhez kötődő szocializáció.”

Dégen, Fejér megye déli részén, a mezőföldi táj szelíd lankái között található a Borostyán Panzió és Erdei Iskola és az Ifjúsági Szálló, mely saját minősített erdei iskola programmal rendelkezik. A 66 férőhelyes panzió és a 34 férőhelyes ifjúsági szálló udvarában úszómedence, asztalitenisz és labdajátékokra alkalmas terület található. A csoportok elhelyezése 13 db 2-4-7 ágyas szobában és 3 db 4, 6, 8 férőhelyes emeletes ágyas szobában történik, melyek mindegyikéhez saját fürdőszoba tartozik. Az ifjúsági szállóban 4 db 8 férőhelyes emeletes ágyas fürdőszobás szoba és 1 tanári apartman áll a vendégek rendelkezésére. Saját éttermünkben házias ételeket szolgálunk fel.

Erdei iskola programok

A Bozót-patak védett völgyében, festői környezetben elhelyezkedő Festetics-kastély, a térség legkiemelkedőbb építészeti kincsének bemutatása:

• Pollack Mihály által tervezett, a Nemzeti Múzeum előképének tekintett kastély megtekintése
  • A kastély története
  • A Gróf Festetics család szerepe a falu életében
  • Séta a vadregényes kastélyparkban és a szigeten épült Holland ház felkeresése

A mezőföldi erdő jellemzőinek bemutatása hivatásos vadász vezetésével:

• Erdőgazdálkodás, növényismeret
  • Az erdő, mint a madarak élőhelye (fajismeret, hangok, tollazat, fészek)
  • Az erdő, mint az emlősök élőhelye (kisemlősök, vadfajok, életmódjuk, táplálkozásuk
  • A vadászat megismertetése, vadles

A mező jellemzőinek bemutatása: